KOBİ A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Yılmaz ile Girişimcilik Konferansı Semih Ceyhan | 27 Ekim 2014 - 09:15

REKMER Girişimcilik Eğitimlerinin bir parçası olarak,  tüm üniversitemize açık konferanslar düzenliyoruz. Bu konferansların ilkinde konuğumuz KOBİ A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Yılmaz olacak. Girişimcilik konusundaki tecrübelerini bizlerle paylaşacak olan Süleyman Yılmaz, kariyerinde girişimciliği bir alternatif olarak düşünen öğrencilerimiz için büyük bir fırsattır.

Konferans Tarihi: 5 Kasım 2014 – Çarşamba

Saat: 13.30-15.30

Yer: YBÜ Cinnah Yerleşkesi – Verimlilik Konferans Salonu

KOBİ A.Ş. nedir?

KOBİ Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., 1999 yılında KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla TOBB, Halk Bankası, KOSGEB, TESK ve 16 Sanayi ve Ticaret Odası’nın ortaklığında kurulmuştur.

 Girişim Sermayesi nedir?

Girişim sermayesinin bir çok tanımı vardır ama yaygın olarak kullanılan ise; dinamik, yenilikçi, üretken, yüksek büyüme potansiyeline sahip, ama yatırım ve büyümenin gerçekleştirilmesi için gerekli finansal kaynakların temininde sıkıntı çeken vizyon sahibi girişimcilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan yatırımlar olarak tanımlanmaktadır. Yapılan finansal ortaklıklar; çekirdek, başlangıç, erken aşama, gelişme, köprü ve yönetim satın alma gibi sınıflara ayrılmaktadır.

Girişim sermayesi fonları (Venture Capital Funds) ile özel sermaye fonları (Private Equity Funds) genelde iç içe geçmiş durumdadır. Çoğu zaman aralarında kesin bir ayrım yapabilmek mümkün değildir. Fakat genel olarak girişim sermayesi fonlarını özel sermaye fonlarından ayıran temel fark, özel sermaye fonlarının çoğunlukla kurulu ve başarılı bir geçmişi olan, fakat genelde halka açık olmayan şirketlere yatırım yapmasıdır. Girişim sermayesi ise nispeten daha küçük ve daha riskli, ancak getirisi de daha yüksek sayılabilecek, kuruluş (start-up) veya fikir aşamasındaki (seed) şirketlere yatırım yapmaktadır.

Girişim sermayesi fonları şirkete finansman sağlamanın yanı sıra, gerekli olan finansal ve stratejik desteği sağlayarak şirketin büyümesine de katkıda bulunmayı amaçlamaktadırlar. Bu nedenle bu fonlar profesyonel yöneticileri vasıtasıyla yatırım yaptıkları şirketlerin gelişimiyle yakından ilgilenmektedirler. Stratejik destek sağlamak, şirkete yeni bir perspektif kazandırmak ve benzer şirketlerden elde ettikleri tecrübeleri diğer şirket yatırımlarında da kullanmak amacıyla bu fonlar, yönetim kurulunda söz sahibi olmaktadırlar.

Daha fazla bilgi için KOBİ A.Ş.’nin websitesini ziyaret edebilirsiniz.logo

 

 

 

Bir Sorunuz mu Var?

Hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin!